Ministrstvo za zdravje je javno obravnavo predloga zakona o psihoterapiji predvidelo že lani poleti, a se to ni zgodilo. Predlog so z zamikom pripravili decembra. Kljub temu nov datum, ko bo javnost lahko dala pripombe na predlagani zakon, še ni znan, ker naj bi na ministrstvu usklajevali obrazložitve členov.
Državni zbor ni sprejel zakona o digitalizaciji zdravstva. Obljuba je zastala.
Državni zbor je potrdil novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki bo 1. januarja 2024 odpravila dopolnilno zdravstveno zavarovanje oziroma se bo mesečni prispevek v višini 35 evrov preimenoval v obvezni zdravstveni prispevek in se prenesel v obvezno zavarovanje. Obljuba je v izvajanju.
Na področju preventive pri kardiovaskularnih boleznih, krhkosti in zobozdravstvu vlada ni naredila napredka. Onkološki inštitut pripravlja predloge za nove presejalne programe v okviru državnega programa za obvladovanje raka. Obljuba je nedotaknjena.
V ambulantah za neopredeljene se je do začetka aprila prijavilo 8524 ljudi brez osebnega zdravnika. Toda število zavarovancev brez osebnega zdravnika še vedno narašča, konec marca jih je bilo že 142 tisoč. Prav tako narašča število zavarovank brez izbranega ginekologa.
Na ministrstvu za zdravje reformo, s katero bodo iskali kompromis glede popoldanskega dela javnih zdravstvenih delavcev v zasebnih ambulantah, načrtujejo letos, veljati pa naj bi začela leta 2025. Zdravniki, ki hkrati delajo v javnem in zasebnem zdravstvu, po mnenju komisije za preprečevanje korupcije predstavljajo sistemsko korupcijsko tveganje. Obljuba je nedotaknjena.
Ministrstvo za zdravje načrtuje ureditev pravic v javnem zobozdravstvu v sklopu reforme zdravstvenega sistema v letih 2023 in 2024. Obljuba je nedotaknjena.